O czasopiśmie

Czasopismo „Chiny Dzisiaj”, wydawane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji oraz Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów, SVD), jest poświęcone problematyce religii oraz kultury w chińskim obszarze cywilizacyjnym (tzw. sinosferze), ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa, zwłaszcza Kościoła Katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej. 

Czasopismo zostało założone w 2012 r. przez o. Romana Malka SVD, zaś pierwowzorem pomysłu był działający od 1982 r. w Niemczech kwartalnik „China heute”, wydawany regularnie przez China-Zentrum z siedzibą w Sankt Augustin. 

Naszą misją i celem jest dostarczanie bieżących informacji o religiach w Chinach, ale również o kulturze, prezentacja dokumentów prawnych publikowanych przez ChRL dotyczących wspomnianej już problematyki, a także raportów, statystyk, artykułów oraz fachowych analiz. Dodatkowym atutem jest prezentacja notek biograficznych i historycznych. 

Czasopismo jest skierowane przede wszystkim do osób zainteresowanych cywilizacją chińską, a także jej religiami i kulturą; do studentów sinologii oraz kierunków pokrewnych (np. orientalistyki), do ludzi Kościoła zajmujących się misjami (misjonarze, ludzie świeccy, katecheci), a także do wszystkich miłośników i pasjonatów Chin. Do współpracy zapraszamy przedstawicieli świata nauki, w tym specjalistów w naukach o religii i kulturze, ale nie tylko, gdyż pragniemy także ukazywać całą złożoność tego regionu Azji, stąd czasami pojawiają się tematy z dziedzin nauk politycznych. 

Staramy się zapewnić wysoki poziom merytoryczny przedstawianych treści. Artykuły oraz felietony, reportaże i statystyki pisane są przez naukowców z kraju i zagranicy (w tym we współpracy z ośrodkiem naukowym Uniwersytetu Fu Jen). Niektóre teksty ukazywały się w naszym siostrzanym odpowiedniku w Niemczech i zostały przełożone na język polski przez tłumaczy współpracujących z Redakcją. 

Zachęcamy do nadsyłania artykułów i kontaktu z Redakcją na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Prosimy również o modlitwę w intencji Kościoła w Chinach i działalność misyjną w tamtym regionie. 

Z poważaniem,
Redakcja „Chiny Dzisiaj”

Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć finansowo wydawanie czasopisma "Chiny Dzisiaj"
przekaż darowiznę na konto Stowarzyszenia Sinicum.

Numer konta:
79 1090 1753 0000 0001 1953 7494
Dopisek: Darowizna na cele Statutowe

Kontakt z Redakcją

Tel. 511 668 787
redakcja.chinydzisiaj@gmail.com
chinydzisiaj@sinicum.pl

sinicum logo300px png